MBRF20100CTG
DigiKey Part Number
MBRF20100CTGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRF20100CTG
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 10 A
Manufacturer
onsemi
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-220FP
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A