MMSZ5V1ET1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 133,246
Datasheet
Zener Diode 5.1 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
MMSZ5V1ET1
DigiKey Part Number
MMSZ5V1ET1OS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ5V1ET1
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MMSZ5V1ET1 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms