SZMMSZ9V1T1G
DigiKey Part Number
SZMMSZ9V1T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZMMSZ9V1T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZMMSZ9V1T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMMSZ9V1T1G
Description
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 9.1 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZMMSZ9V1T1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 6 V