EEE-FC1V470P
DigiKey Part Number
PCE4031TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4031CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4031DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FC1V470P
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FC1V470P Models
Ripple Current @ Low Frequency
172.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
230 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
400 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C