EEE-FTV151XAP
DigiKey Part Number
PCE5017TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5017CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5017DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FTV151XAP
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 160mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FTV151XAP Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C