EEE-HA1E101AP
DigiKey Part Number
PCE4661TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4661CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4661DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HA1E101AP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-HA1E101AP Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
221 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C