EEE-HAV470UAP
DigiKey Part Number
PCE4731TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4731CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4731DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HAV470UAP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HAV470UAP Models
Ripple Current @ Low Frequency
84 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
142.8 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C