42M048C2B-R21
DigiKey Part Number
403-1028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
42M048C2B-R21
Description
STEP MOTOR PM GEARED BIPOLAR 12V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Gear Motor Frame Size 480.0 Step 550 mA 12VDC
Category
Size / Dimension
Round - 1.650" Dia (42.00mm)
Mfr
Diameter - Shaft
0.093" (2.36mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
0.469" (11.92mm)
Packaging
Bulk
Mounting Hole Spacing
1.880" (47.63mm)
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads
Type
Permanent Magnet Gear Motor
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Coil Type
Bipolar
Coil Resistance
9.1 Ohms
Voltage - Rated
12VDC
Features
Round Shaft
Current Rating (Amps)
550 mA