AI-4228-P-C18-R
AI-4228-P-C18-R
AI-4228-P-C18-R
DigiKey Part Number
668-1036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AI-4228-P-C18-R
Description
BUZZER PIEZO 12V 42.5MM PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 12 V 16mA 2.9kHz 108dB @ 12V, 10cm Panel Mount Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AI-4228-P-C18-R Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Sound Pressure Level (SPL)
108dB @ 12V, 10cm
Series
Current - Supply
16mA
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Approval Agency
cUL, UL
Input Type
DC
Mounting Type
Panel Mount
Voltage - Rated
12 V
Termination
Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm)
Voltage Range
7 ~ 18V
Size / Dimension
1.673" Dia (42.50mm)
Frequency
2.9kHz
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)