RGPR30BM40HRTL
DigiKey Part Number
RGPR30BM40HRTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RGPR30BM40HRTLCT-ND - Cut Tape (CT)
RGPR30BM40HRTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGPR30BM40HRTL
Description
IGBT 430V 30A TO-252
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 430 V 30 A 125 W Surface Mount TO-252
Category
Td (on/off) @ 25°C
500ns/4µs
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Test Condition
300V, 8A, 100Ohm, 5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
430 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
30 A
Mounting Type
Surface Mount
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.0V @ 5V, 10A
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Power - Max
125 W