RGS80TSX2DHRC11
DigiKey Part Number
846-RGS80TSX2DHRC11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGS80TSX2DHRC11
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 80A TO-247N
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 80 A 555 W Through Hole TO-247N
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Gate Charge
104 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
49ns/199ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 40A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
198 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247N
Power - Max
555 W