SMLK28WBJCW1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 1,097
Datasheet
LED Lighting SML White, Cool 8000K 3.9V 90mA 4-SMD, Flat Leads
SMLK28WBJCW1
DigiKey Part Number
846-1071-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLK28WBJCW1
Description
LED SML COOL WHITE 8000K 1808
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SMLK28WBJCW1 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.9V
Mfr
Lumens/Watt @ Current - Test
60 lm/W
Series
Current - Max
150mA
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Color
Supplier Device Package
CCT (K)
8000K
Size / Dimension
0.157" L x 0.079" W (4.00mm x 2.00mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
21lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Test
90mA