100USC1800MEFCSN30X25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 128
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 72
1800 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
100USC1800MEFCSN30X25
DigiKey Part Number
100USC1800MEFCSN30X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100USC1800MEFCSN30X25
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
100USC1800MEFCSN30X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.77 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.1855 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C