16MU225MB23225
DigiKey Part Number
1189-16MU225MB23225TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-16MU225MB23225CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-16MU225MB23225DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16MU225MB23225
Description
CAP FILM 2.2UF 20% 16VDC 1210
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 16V Acrylic, Metallized 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
16MU225MB23225 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - DC
16V