250BXC22MEFC10X16
DigiKey Part Number
1189-1892-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250BXC22MEFC10X16
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
250BXC22MEFC10X16 Models
Ripple Current @ Low Frequency
188 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
470 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C