400KXW68MEFC16X25 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 810
Nichicon
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
In Stock: 137
In Stock: 93
In Stock: 25
68 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
400KXW68MEFC16X25
DigiKey Part Number
1189-400KXW68MEFC16X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400KXW68MEFC16X25
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400KXW68MEFC16X25 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C