450VXS470MEFCSN35X45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 122
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 9
Nichicon
In Stock: 393
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
450VXS470MEFCSN35X45
DigiKey Part Number
1189-450VXS470MEFCSN35X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450VXS470MEFCSN35X45
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450VXS470MEFCSN35X45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.164 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C