475VXT470MEFCSN35X35
DigiKey Part Number
1189-475VXT470MEFCSN35X35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
475VXT470MEFCSN35X35
Description
CAP ALUM 470UF 20% 475V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 475 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.84 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.576 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
475 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C