CDM-16008
CDM-16008
Understanding Audio Frequency Range in Audio Design
CDM-16008
DigiKey Part Number
102-2497-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDM-16008
Description
SPEAKER 8OHM 400MW TOP PORT 93DB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 400 mW 640 Hz ~ 20 kHz Top Round
EDA/CAD Models
CDM-16008 Models
Category
Efficiency - Testing
400mW/100mm
Power - Rated
400 mW
Power - Max
600 mW
Frequency Range
640 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
800Hz
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Efficiency - dBA
93.00
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)