CDMG16008-03
CDMG16008-03
CDMG16008-03
CDMG16008-03
DigiKey Part Number
CDMG16008-03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDMG16008-03
Description
SPEAKER 8OHM 300MW TOP PORT 69DB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 300 mW 600 Hz ~ 20 kHz Top Round
EDA/CAD Models
CDMG16008-03 Models
Power - Rated
300 mW
Series
Power - Max
500 mW
Frequency Range
600 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
600Hz
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.100" (2.55mm)