CSS-12048-208
DigiKey Part Number
2223-CSS-12048-208-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSS-12048-208
Description
SPEAKER 8OHM 10W TOP PORT 90DB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 10 W 80 Hz ~ 120 Hz Top Round
Category
Power - Rated
10 W
Power - Max
15 W
Packaging
Box
Shape
Round
Material - Magnet
Ferrite
Frequency Range
80 Hz ~ 120 Hz
Size / Dimension
4.685" Dia (119.00mm)
Frequency - Self Resonant
100Hz
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Impedance
8 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - dBA
90.00
Distortion Rating
8% Max @ 1kHz, 500mm, 1W
Efficiency - Testing
1W/500mm