ALTAIR04-900TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ALTAIR04-900TR |
Customer Reference | |
Detailed Description | Converter Offline Flyback Topology Up to 166kHz 16-SO |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ALTAIR04-900TR Models |
Category | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 11.5V ~ 23V |
Manufacturer STMicroelectronics | Frequency - Switching Up to 166kHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Output Isolation Isolated | Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Internal Switch(s) Yes | Supplier Device Package 16-SO |
Voltage - Breakdown 900V | Mounting Type Surface Mount |
Topology Flyback | Base Product Number |
Voltage - Start Up 13 V |