ESDA7P60-1U1M
DigiKey Part Number
497-16253-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16253-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16253-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDA7P60-1U1M
Description
TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.6V Clamp 60A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 1610
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESDA7P60-1U1M Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
700W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
2-UDFN
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.6V