LD39115J33R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 20,320
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 13,471
Datasheet
Similar
Texas Instruments
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD39115J33R
DigiKey Part Number
497-11961-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD39115J33R
Description
IC REG LIN 3.3V 150MA 4-FLIPCHIP
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-FlipChip (0.79x0.79)
EDA/CAD Models
LD39115J33R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
70 µA
PSRR
74dB ~ 67dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UFBGA, FCBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
4-FlipChip (0.79x0.79)
Voltage Dropout (Max)
0.11V @ 100mA