LD3985J33R
DigiKey Part Number
497-1527-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD3985J33R
Description
IC REG LIN 3.3V 150MA 5-FLIPCHIP
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-FlipChip (1.59x1.24)
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
250 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
5-WFBGA, FCBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
5-FlipChip (1.59x1.24)
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 150mA