PD55003L-E
DigiKey Part Number
497-6472-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6472-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6472-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD55003L-E
Description
RF MOSFET LDMOS 12.5V POWERFLAT
Detailed Description
RF Mosfet 12.5 V 50 mA 500MHz 19dB 3W PowerFLAT™ (5x5)
EDA/CAD Models
PD55003L-E Models
Category
Current Rating (Amps)
2.5A
Current - Test
50 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Output
3W
Voltage - Rated
40 V
Package / Case
8-PowerVDFN
Frequency
500MHz
Supplier Device Package
PowerFLAT™ (5x5)
Gain
19dB
Base Product Number
Voltage - Test
12.5 V