STD12NF06LT4
DigiKey Part Number
497-2487-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-2487-1-ND - Cut Tape (CT)
497-2487-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD12NF06LT4
Description
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 12A (Tc) 42.8W (Tc) Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
STD12NF06LT4 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
350 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
42.8W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 6A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA