STF10N95K5
DigiKey Part Number
497-14552-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STF10N95K5
Description
MOSFET N-CH 950V 8A TO220FP
Detailed Description
N-Channel 950 V 8A (Tc) 30W (Tc) Through Hole TO-220FP
EDA/CAD Models
STF10N95K5 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
630 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
950 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
800mOhm @ 4A, 10V