STM32L151CBT6ATR
DigiKey Part Number
497-18826-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18826-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18826-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L151CBT6ATR
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L151CBT6ATR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
4K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
32K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz