STM8L151R8T6
DigiKey Part Number
497-11569-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM8L151R8T6
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP
Detailed Description
STM8 STM8L EnergyLite Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
EDA/CAD Models
STM8L151R8T6 Models
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 28x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz