STPS3L45AF
DigiKey Part Number
497-14268-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-14268-1-ND - Cut Tape (CT)
497-14268-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS3L45AF
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 3A SMAFLAT
Detailed Description
Diode 45 V 3A Surface Mount SMAflat
EDA/CAD Models
STPS3L45AF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 45 V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SMAflat
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
570 mV @ 3 A