VN5160STR-E
DigiKey Part Number
497-11467-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-11467-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11467-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VN5160STR-E
Description
IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 3.8A 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VN5160STR-E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
3.8A
Series
Rds On (Typ)
160mOhm (Max)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Features
Auto Restart
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Ratio - Input:Output
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
High Side
Supplier Device Package
8-SOIC
Output Type
N-Channel
Package / Case
Interface
On/Off
Base Product Number
Voltage - Load
4.5V ~ 36V