RLD680M2VBK-1625S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 590
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 47
Chemi-Con
In Stock: 40
Chemi-Con
In Stock: 810
Nichicon
In Stock: 121
Nichicon
In Stock: 249
68 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
RLD680M2VBK-1625S
DigiKey Part Number
4403-RLD680M2VBK-1625S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLD680M2VBK-1625S
Description
CAP ALUM 350V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
565 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
1.413 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C