CUS400M-24
DigiKey Part Number
285-CUS400M-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS400M-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS400M-24 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
5.04" L x 3.05" W x 1.56" H (128.0mm x 77.5mm x 39.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
10.42 A