DPX60-24S05
DigiKey Part Number
285-DPX60-24S05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPX60-24S05
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 5V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 5V 12A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DPX60-24S05 Models
Category
Voltage - Output 1
5V
Manufacturer
TDK-Lambda
Current - Output (Max)
12A
Series
Power (Watts)
60W
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
85%
Input Type
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.92" L x 0.96" W x 2.27" H (125.0mm x 24.5mm x 57.6mm)
DC Voltage - Input (Min)
18V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
36V