DRB120241
DRB120241
TDK-Lambda DRB Series
DRB120-24-1
DigiKey Part Number
285-DRB120-24-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB120-24-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Category
Power (Watts)
120W
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
93%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Size / Dimension
4.92" L x 1.38" W x 4.88" H (125.0mm x 35.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE, cULus, cURus, EAC
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
5A