KMS15A-15
DigiKey Part Number
285-2528-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMS15A-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 1A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KMS15A-15 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
84%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.4mm x 23.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±75mV
Current - Output (Max)
1A
Load Regulation
±150mV
Power (Watts)
15 W