PF1500B-360 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 360V 2.8A 85 ~ 265 VAC Input
TDK-Lambda PF-B Series
PF1500B-360
DigiKey Part Number
285-PF1500B-360-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF1500B-360
Description
AC/DC CONVERTER 360V 1.008KW
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PF1500B-360 Models
Category
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Series
Efficiency
96.5%
Part Status
Active
Package / Case
Full Brick
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Approval Agency
CE, CSA, IEC, UKCA, UL
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
360V
Line Regulation
5V
Current - Output (Max)
2.8A
Load Regulation
10V
Power (Watts)
1.008 kW