TPS4000-12
DigiKey Part Number
285-TPS4000-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS4000-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1.992KW
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 350 ~ 528 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS4000-12 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
13.03" L x 4.21" W x 3.31" H (331.0mm x 107.0mm x 84.0mm)
Voltage - Input
350 ~ 528 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
166 A