B43508B5477M080 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1,413
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 197
Datasheet
In Stock: 348
In Stock: 0
In Stock: 299
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 260mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43508B5477M080
DigiKey Part Number
B43508B5477M080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508B5477M080
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.85 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
370 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.661" (42.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
260mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C