RXM-433-KH3_View2
RXM-433-KH3
DigiKey Part Number
RXM-433-KH3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXM-433-KH3
Description
RF RCVR ASK/OOK 433MHZ MODULE
Customer Reference
Detailed Description
KH3 RF Receiver ASK, OOK 433MHz -112dBm Castellation Module
Category
Data Interface
Parallel
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Antenna Connector
Castellation
Series
Features
Integrated Remote Control Decoder
Packaging
Tube
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Frequency
433MHz
Mounting Type
Surface Mount
Sensitivity
-112dBm
Package / Case
31-SMD Module
Modulation or Protocol
ASK, OOK
Supplier Device Package
Module
Applications
Home/Industrial Automation, Lighting, Remote Control, RKE
Base Product Number
Current - Receiving
5.2mA