HFW1201G01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 217
New Product
Image for HFW1201G01 is not available
HFW1201G01
DigiKey Part Number
1111-HFW1201G01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW1201G01
Description
INDUSTRIAL RELAYS HFW1201G01
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Series
Must Operate Voltage
6.4 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.7 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Relay Type
General Purpose
Contact Rating (Current)
2 A
Grade
Military
Switching Voltage
28VDC - Nom
Qualification
MIL-R-39016/6
Coil Current
75 mA
Coil Resistance
160 Ohms