LP5907QMFX-1.8Q1
DigiKey Part Number
296-40361-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-40361-1-ND - Cut Tape (CT)
296-40361-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5907QMFX-1.8Q1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LP5907QMFX-1.8Q1 Models
Category
Current - Supply (Max)
425 µA
Mfr
PSRR
90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 250mA