929974-01-10-RK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 0
Datasheet
10 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
929974-01-10-RK
DigiKey Part Number
929974E-01-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929974-01-10-RK
Description
CONN RCPT 10POS 0.1 TIN PCB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Forked
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1500V
Pitch - Mating
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
Number of Rows
1
Contact Shape
Square
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Value Added Item
All prices are in THB
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 1POS TIN PCB
In-Stock: 5363
CONN RCPT 2POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 196
CONN RCPT 3POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 4POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 5POS 0.1 TIN PCB