CPDQ12V0U-HF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CPDQ12V0U-HF |
Description | TVS DIODE 12VWM 23.7VC 0402 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 23.7V Clamp 5.9A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402/SOD-923F |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CPDQ12V0U-HF Models |
Category | Power - Peak Pulse 140W |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Obsolete | Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V | Package / Case SOD-923 |
Voltage - Breakdown (Min) 13.5V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.7V | Base Product Number |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.9A (8/20µs) |