1SMB51AT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 2,098
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Microchip Technology
82.4V Clamp 7.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
1SMB51AT3
DigiKey Part Number
1SMB51AT3OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB51AT3
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1SMB51AT3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
345pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.3A