EEE-HD1V470AP
DigiKey Part Number
PCE4967TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4967CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4967DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HD1V470AP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HD1V470AP Models
Ripple Current @ Low Frequency
79 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
134.3 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.5 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C