250BXA68M16X25 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 590
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Upgrade
Chemi-Con
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 810
Nichicon
Nichicon
In Stock: 40
Surge
In Stock: 157
In Stock: 121
In Stock: 249
68 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
250BXA68M16X25
DigiKey Part Number
1189-250BXA68M16X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250BXA68M16X25
Description
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
250BXA68M16X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
460 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
920 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C