63MU474MB23225 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 63MU474MB23225 |
Description | CAP FILM 0.47UF 20% 63VDC 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.47 µF Film Capacitor 63V Acrylic, Metallized 1210 (3225 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 63MU474MB23225 Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) |
Tolerance ±20% | Termination Solder Pads |
Voltage Rating - DC 63V | Applications DC Link, DC Filtering |