JMAWDG-18XP is available for purchase but is not normally stocked.
New Product
Image for JMAWDG-18XP is not available
JMAWDG-18XP
DigiKey Part Number
1111-JMAWDG-18XP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMAWDG-18XP
Description
LOW SIGNAL RELAYS-PCB JMAWDG-18X
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Must Operate Voltage
10.5 VDC
Must Release Voltage
0.91 VDC
Coil Voltage
18VDC
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching
115VA, 28W
Grade
Military
Coil Current
20.5 mA
Qualification
MIL-R-39016/15
Coil Resistance
880 Ohms